WYNAJEM BUSA OSOBOWEGO NA WEEKEND, WAKACJE, FERIE ZIMOWE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wynajem busa na wyjazdy weekendowe, wakacyjne czy ferie zimowe staje się coraz bardziej popularne. Niewątpliwie jest to bardzo wygodne i wbrew pozorom tanie rozwiązanie na podróż zarówno po Polsce jak i po Europie. Oczywiście ma to sens tylko i wyłącznie jeśli chodzi o większe grupy osób, ale często przecież zdarza się tak, że na urlop jedziemy właśnie z paczką znajomych.

Często zdarza się również tak, że:

 • majówkę w górach czy nad morzem spędzamy w kilka par.
 • weekendowy wyjazd na narty do Czech, czy na Słowację również wspominamy dużo milej gdy po szusowaniu odpoczywamy w górskim barze ze znajomymi.
 • chociażby krótka, weekendowa wycieczka do Pragi w kilka osób na dwa auta to już niemały wydatek. Benzyna i winiety kosztują swoje.

Bus 9 osobowy na wynajem wydaje się być idealnym pomysłem na takie wyjazdy, ponieważ pozwoli rozłożyć koszty na kilka osób i zaoszczędzić trochę grosza. Dodatkowo jest to bardzo wygodna forma transportu w przypadku dalszych wyjazdów takich jak: Chorwacja, Węgry, Bułgaria czy Rumunia.

Ale na co trzeba zwrócić uwagę jeśli zdecydujemy się na wynajem busa 9 osobowego? W tym artykule opowiemy co jest ważne, a co trochę mniej.

BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA

Szukając busa osobowego na wynajem w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na istotny aspekt jakim jest bezpieczeństwo osób podróżujących. Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich zawsze jest najważniejsze i pod tym kątem należy wybierać busa, którym pojedziemy na:

 • weekend,
 • majówkę,
 • urlop,
 • ferie
 • czy też imprezę okolicznościową (wesele, studniówka, wieczór panieński czy kawalerski)

Na rynku znajdziemy mnóstwo ogłoszeń dotyczących busa osobowego na wynajem. To daje nam możliwość swobody w wyborze najlepszej oferty.

STARSZY MODEL – NIŻSZA CENA

Zdecydowanie nie polecamy kierować się tylko i wyłącznie ceną podczas wynajmu. Istotną kwestią jest to czy bus jest „nowy” czy też nie. Choćby na OLX znajdziemy sporo ofert starszych modeli busów w dużo niższych cenach. Pytanie tylko czy warto oszczędzać w ten sposób? Naszym zdaniem – ABSOLUTNIE NIE. Jeśli mamy możliwość wynajęcia busa osobowego z nowszych roczników, zdecydowanie warto go wybrać. Wtedy mamy pewność, że auto jest świeże. Dodatkowo nowsze auta posiadają dużo lepsze i nowsze wyposażenie podstawowe co wpływa na bezpieczeństwo podróżujących.

ELEKTRONICZNE OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI I LIMIT KILOMETRÓW

Wielu ludzi uważa, że wypożyczalnie oferujące busy osobowe na wynajem, które posiadają elektroniczne ograniczenie prędkości i dobowy limit kilometrów są mało atrakcyjne i chcą tylko jak najwięcej zarobić na przekroczeniach limitu. Większość osób zupełnie bez zastanowienia od razu wyłącza takie ogłoszenia i szuka dalej. Jest to ogromny błąd.

Ograniczenie elektroniczne i limit dobowy to naszym zdaniem dodatkowy atut. W ten sposób mamy pewność, że wypożyczalnia dba o swoją flotę i myśli o bezpieczeństwie swoich klientów. Ograniczenia te dają nam dodatkową gwarancje, że silniki w tych autach nie są w żaden sposób wymęczone i nadmiernie wyeksploatowane. Dzięki temu mamy większą pewność, że podczas podróży auto nagle nie odmówi nam posłuszeństwa. Busy z wypożyczalni, które nie stosują żadnych ograniczeń i limitów są często eksploatowane w sposób nienależyty. Mówiąc najprościej silniki busów z takich wypożyczalni przez „deptanie w podłogę” dużo częściej narażone są na nieprzewidziane usterki podczas podróży.

Kolejnymi istotnymi elementami dla podniesienia bezpieczeństwa podróży są różne udogodnienia w postaci systemów zamontowanych w busach osobowych. Warto również na nie zwrócić uwagę podczas wybierania busa na wyjazd gdyż oferowane na wynajem modele różnią się od siebie. Dobrze byłoby gdyby bus był wręcz naładowany elektroniką. W kwestii bezpieczeństwa tego nigdy za wiele.

CIŚNIENIE W OPONACH

Zacznijmy może od opon. To, że koło zapasowe powinno znajdować się na wyposażeniu nie podlega w ogóle dyskusji. Nie spotkaliśmy się raczej z tym, żeby go brakowało, ale wspomnieć o tym warto by to nie umknęło. Jeśli o oponach mowa warto byłoby gdyby bus posiadał czujnik kontroli ciśnienia. Jest to niezwykle ważne z uwagi na optymalne warunki jezdne. Ma to również wpływ na obszar ekonomiczny, ale o tym później.

Niskie ciśnienie w oponach sprawia, że:

 • droga hamowania na mokrej nawierzchni znacząco się wydłuża (nawet kilkanaście metrów)
 • opóźnia ono reakcje auta
 • ryzyko nadsterowności i podsterowności auta się zwiększa
 • opony są bardziej podatne na wystrzał, przebicie lub inne uszkodzenia

SYSTEMY ABS + EBV + wspomaganie nagłego hamowania

 • zapobiegają blokowaniu się kół podczas hamowania
 • utrzymują sterowność i stabilność podczas nagłego hamowania
 • rozdzielają siłę hamowania pomiędzy przednią, a tylną osią, aby auto nie straciło przyczepności

ESC + extended grid

 • stabilizuje tor jazdy w zakręcie
 • przyhamowuje jedno lub kilka kół w momencie kiedy odpowiedni czujnik wykryje tendencje do wyśliźnięcia się auta z zakrętu

SYSTEM ISOFIX – CZYLI MALUCH W PODRÓŻY

System ten składa się z dwóch uchwytów, które znajdują się między oparciem a siedziskiem, które przymocowane są bezpośrednio do konstrukcji pojazdu. Pozwala na pewniejsze i sztywniejsze zamocowanie fotelika dziecięcego w aucie.

WYGODA I KOMFORT

Wynajem busa osobowego ma sprawić, że podróż z punktu A do punktu B będzie wygodniejsza i przyjemniejsza od jazdy samochodem osobowym. Z uwagi na: więcej miejsca dla pasażerów, znacznie większą przestrzeń bagażową niż w osobówkach, zdecydowanie lepszy klimat i atmosferę podczas podróży coraz częściej ludzie decydują się na wynajem busa osobowego. 

Skoro poruszyliśmy najważniejszy z tematów czyli temat bezpieczeństwa przejdźmy teraz to równie istotnej kwestii – wygoda i komfort podróży. Co na wyposażeniu powinien posiadać bus aby warto było się nim zainteresować? Na jakie udogodnienia zwrócić uwagę, a co można spokojnie pominąć? Wszystko postaramy się opisać w tym podpunkcie.

 1. Nawigacja
  Zdecydowanie warto szukać busów do wynajęcia, które posiadają nawigację. Szczególnie jest to ważne podczas wyjazdów za granicę. O ile w podróżach po Polsce możemy korzystać z nawigacji od Google w naszych telefonach, to za granicą lepiej tego nie robić. Z uwagi na fakt, że działa ona zdecydowanie lepiej przy włączonych równocześnie GPS i transferze danych co naraża nas na wysokie opłaty związane z roamingiem.
  Najlepszą opcją są busy, które nie posiadają fabrycznej nawigacji, a zupełnie osobną renomowanej firmy. Powszechnie wiadomo, że fabryczne nawigacje są słabej jakości, często gubią zasięg i posiadają nieaktualne mapy.
 2. Tempomat
  Jest to system, który pozwala jednym przyciskiem włączyć utrzymywanie stałej prędkości podczas jazdy, nie zależnie od tego czy pojazd porusza się po nawierzchni prostej czy pochyłej.
  Warto wynająć busa właśnie z tempomatem jeśli wybieramy się w dalszą podróż. Dzięki niemu noga kierowcy nie będzie się nazbyt męczyć, co poprawi komfort jazdy.
 3.  Podłokietniki w każdym rzędzie
  Jeśli zależy nam na wygodzie podczas podróży, warto znaleźć ofertę gdzie busy będą wyposażone w podłokietniki. Nie jest to może nic wielkiego, ale zdecydowanie wygodniej dzięki nim będzie nam się podróżowało.
 4. Przyciemniane szyby
  Ważne szczególnie latem. Szyby przyciemnione folią dobrej jakości blokują sporą część promieni słonecznych co w połączeniu z klimatyzacją da bardzo dobry efekt.
  Po pierwsze słońce w żaden sposób nie będzie nas raziło, a mimo to ze środka auta wszystko będzie doskonale widoczne na zewnątrz.
  Po drugie klimatyzacja dzięki temu będzie bardziej wydajna co przyczyni się również do mniejszego spalania.
 5. Ręczna klimatyzacja w każdym rzędzie
  Bardzo istotny element wyposażenia podczas podróży latem. Z doświadczenia wiemy, że każdy człowiek preferuje inne natężenie chłodu podczas jazdy. Dzięki umieszczonym nadmuchom pod sufitem w każdym rzędzie z osobną regulacją nie będzie to problemem. Każdy rząd może sterować swoją klimatyzacją w jaki sposób chce.
 6. Dodatkowa nagrzewnica
  Element bardzo ważny zimą. Podstawowe nagrzewnice w busach radzą sobie nad wyraz średnio z ogrzaniem całego wnętrza. Warto aby bus, którego zdecydujecie się wynająć posiadał dodatkową nagrzewnice. Zdecydowanie lepiej będzie działało ogrzewanie w części pasażerskiej.
 7. Radio z MP3 i USB
  Radio wyposażone w wejście USB przyda się wszystkim fanom swojej muzyki podczas podróży. Bez problemu można będzie podpiąć pendrive ze swoimi ulubionymi utworami i słuchać ich podczas jazdy.

KOSZTY WYNAJMU I PODRÓŻY

Czy wynajem busa osobowego na weekend, wakacje, majówkę czy ferie zimowe się faktycznie opłaca? W ostatnim już podpunkcie poruszmy kwestię kosztów związanych z wynajmem busa osobowego na wyjazd.

W zależności od wypożyczalni i floty, jaką dysponują ceny zazwyczaj oscylują w granicach 250 zł za dobę przy wynajmie weekendowym. Cena oczywiście spada dość mocno jeśli zdecydujemy się na wynajem dłuższy. Kwota, którą należy zapłacić za wynajem busa osobowego na 14 dni w sezonie letnim to około – 180 zł brutto za dobę. Licząc na szybko 180 zł x 14 dni daje nam wynik w postaci 2520 zł brutto. Dzieląc kwotę jaką musimy zapłacić za wynajem busa przypuśćmy na 8 osób to koszt tylko 315 zł brutto na osobę za 14 dni wynajmu. Jak widać kwota za wynajem busa na dwa tygodnie nie jest wcale taka ogromna.

Owszem, nie wzięliśmy tutaj pod uwagi kosztów paliwa, ale te i tak dzielimy na 8 osób, a nie jak w przypadku osobówki na 4. Zakładając dość ekonomiczną jazdę busy osobowe czy to Renault Trafic, czy to Opel Vivaro spalają około 7,5/8 l ropy na 100 km. Jadąc z Wrocławia do Chorwacji załóżmy, że mamy do pokonania 1500 km w jedną stronę. Cała podróż to 3000 km. Zakładając spalanie na poziomie 8 l i cenie ropy na poziomie 5,00 zł koszt przejazdu w obie strony to tylko 1200 zł. Znów dzieląc tą kwotę na 8 osób dostajemy wynik 150 zł na osobę za przejechanie 3000 km.

Całość czyli koszt wynajmu i paliwa wyniesie jedną osobę 465 zł. Biorąc pod uwagę dwa auta osobowe na tej samej trasie koszt benzyny przy takim samym spalaniu to 300 zł na osobę. Za tylko 165 zł więcej mamy nowego busa osobowego, który pomieści w komfortowych warunkach 8 osób, a co ważniejsze nie musimy się martwić o amortyzację i zużywanie własnego auta.

Nie poruszyliśmy tutaj kwestii jaką są bramki na autostradach czy winiety. Na te pierwsze nie mamy zarówno wpływu w prywatnym aucie osobowym jak i w wynajętym busie. Na korzyść busa jednak znów przemawia podział kosztów na większą liczbę osób. Co do winiet, warto szukać wypożyczalni, które oferują winiety w cenie wynajmu. Dzięki temu uda się zaoszczędzić trochę pieniędzy na wymarzony urlop.

Jak widać wynajem busa osobowego na wyjazdy jest dość ciekawym pomysłem. Pozwala na bezpieczną podróż w bardzo komfortowych warunkach. Cenowo wcale nie wychodzi dużo drożej od dwóch samochodów osobowych.

8
Dodaj komentarz

6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Dużo przydatnych informacji tu znalazłam, u nas za takie rzeczy odpowiada mąż

Możliwe, że i nas niedługo to czeka, bo dzieci mamy trójkę, a samochód powędrował do naprawy i nie wiadomo kiedy wróci 🙂

Gosia

Bardzo fajny pomysł maż były zachwycony mnie tylko martwią miejsca parkingowe.

Mnóstwo przydatnych informacji, chętnie z nich skorzystam, jak tylko pojaiw się taka okazja. 🙂

Aleksandra Załęska

Czasem taki bus by się przydał jak jedzie więcej osób. A jak w takim busie wygląda przewóz dzieci, które jeszcze w foteliku jeżdżą?

guaranteed overnight shipping viagra viagra soft tabs overnight delivery viagra online with paypal